Конвертирај аудио во текст

Автоматски транскрипирајте ги вашите состаноци, интервјуа, предавања и други разговори на македонски јазик.

Најсовремена вештачка интелигенција, едноставен интерфејс

Доверливи од 100.000+ клиенти од целиот свет.

Оценет како одлично 4,7/5 врз основа на 100+ прегледи на Trustpilot.

Создавајте автоматски белешки за состаноци со помошник со вештачка интелигенција

Никој не треба да губи време рачно да ги бележи состаноците. Дозволете сите од вашиот тим да учествуваат на состанокот. Асистентот за состаноци Transkriptor автоматски се придружува, снима и ги транскрибира вашите онлајн состаноци.

Automatic meeting notes
Transkriptor AI Chat summarize your transcription

Разговарајте со Transkriptor AI Assistant за вашите разговори

Поставувајте какви било прашања за вашите разговори, видеа и гласовни снимки. Асистентот за вештачка интелигенција на Transkriptor ќе одговори веднаш. Повеќе не треба да го читате целиот текст или да слушате аудио снимки. Веднаш добијте ги одговорите на прашањата што ги барате.

Транскрипција на 100+ јазици

Можете да ги преведете вашите транскрипти на други јазици со еден клик од внатрешноста на контролната табла на Transkriptor. Сега, можно е да се интерпретираат снимки на странски јазици и да се создаваат пишани содржини на повеќе јазици.

select language pop-up
create team screen

Соработувајте од далечина и истовремено

Далечинската комуникација не е лесна. Transkriptor му дозволува на целиот ваш тим да работи на истиот документ истовремено.

Не трошете време со конверзија на формати

Никој не треба да се грижи за форматите на датотеки. Transkriptor ги поддржува сите аудио и видео датотеки. Сè што треба да направите е да притиснете upload и остатокот да го оставите на Transkriptor.

text downloading screen

Транскрипторот е...

Брзо

Моќната вештачка интелигенција на Transkriptor генерира онлајн транскрипции за неколку минути. Transkriptor ќе ја заврши вашата нарачка за половина од времето на влезното аудио.

Точен

Транскрипторот може да достигне точност до 99% при препишување на вашите датотеки во зависност од квалитетот на звукот.

Достапно

Цената на Transkriptor е пониска од огромното мнозинство на услуги за транскрипција. Нудиме бесплатен пробен период за транскрипција при пријавување.

Транскрипција во 4 едноставни чекори

1. Пријавете се

Прво кликнете на копчињата „Најави се“ или „Пробај го бесплатно“. Второ, можете да продолжите со вашите сметки на Google и Facebook или можете да се регистрирате со вашата е-пошта. Тоа е сè, сега можете да ја користите вашата сметка на Transkriptor за да конвертирате аудио во текст.  

2. Поставете ја вашата датотека

Кликнете на копчето „Подигни“ за да отидете на вашата контролна табла. Или спуштете ја датотеката во областа за влечење и пушти или започнете со снимање аудио. Можете исто така да ја залепите веб-врската на датотеката што сакате да ја препишете.

3. Проверете ја вашата е-пошта

Моќната вештачка интелигенција на Transkriptor генерира онлајн транскрипции за неколку минути. Transkriptor ќе ја заврши вашата нарачка за половина од времето на влезното аудио.

4. Уредете, преземете или споделувајте

Користете го богатиот уредувач на текст на Transkriptor за да поправите помали грешки. Потоа, кога ќе завршите со уредувањето, можете да ја преземете вашата датотека во кој било формат што сакате (SRT, TXT или Word).

Пристапете до Транскриптор од каде било

Снимајте ги вашите состаноци со кој било уред. Користете мобилна апликација Transkriptor, екстензија на Google Chrome и бот за виртуелен состанок што се интегрира со Zoom, Microsoft Teams и Google Meet. Транскриптор ги собира сите ваши разговори на едно безбедно и достапно место.

transkriptor all apps

Карактеристики

Еве список на сите наши карактеристики

Богати опции за извоз

Извезете ги вашите датотеки како обичен текст или датотека со превод. (TXT, SRT, Word или обичен текст).

Транскрипција од врската

Транскрипирајте кое било аудио/видео од интернет како што се Youtube, Google Drive и Onedrive со едноставно копирање и залепување на врската на страницата до Transkriptor

Уредете со бавно движење

Користете го богатиот уредувач на текст на Transkriptor за да исправите помали грешки и да ги промените имињата на звучниците со слушање на аудио во бавно движење

Споделување датотеки за препис

Споделете која било од вашите транскрипции со вашиот тим со еден клик

Соработка на датотеки

Соработувајте на датотеки со вашиот тим. Уредете ги дозволите, организирајте ги вашите датотеки и папки

Препознавање на повеќе звучници

Транскриптор ќе открие и ќе одвои различни звучници во датотека.

Поддржани јазици

Еве ги најпопуларните јазици што ги поддржува Transkriptor.

Англиски

united states

португалски

brazil

турски

turkey

шпански

spain

хебрејски

israel

француски

france

германски

germany

арапски

saudi arabia

бугарски

bulgaria

кинески

china

хрватски

croatia

чешки

czech republic

дански

denmark

холандски

netherlands

естонски

estonia

фински

finland

грчки

greece

хинди

india

унгарски

hungary

исландски

iceland

индонезиски

indonesia

ирски

ireland

италијански

italy

Јапонски

japan

корејски

south korea

латвиски

latvia

Литвански

lithuania

македонски

macedonia

малајски

malaysia

норвешки

norway

полски

poland

романски

romania

руски

russia

српски

serbia

словачки

slovakia

словенечки

slovenia

шведски

sweden

тајландски

thailand

украински

ukraine

виетнамски

vietnam

Поддржани јазици

Еве ги најпопуларните јазици што ги поддржува Transkriptor.

Англиски

united states

португалски

brazil

турски

turkey

шпански

spain

хебрејски

israel

француски

france

германски

germany

арапски

saudi arabia

бугарски

bulgaria

кинески

china

хрватски

croatia

чешки

czech republic

дански

denmark

холандски

netherlands

естонски

estonia

фински

finland

грчки

greece

хинди

india

унгарски

hungary

исландски

iceland

индонезиски

indonesia

ирски

ireland

италијански

italy

Јапонски

japan

корејски

south korea

латвиски

latvia

Литвански

lithuania

македонски

macedonia

малајски

malaysia

норвешки

norway

полски

poland

романски

romania

руски

russia

српски

serbia

словачки

slovakia

словенечки

slovenia

шведски

sweden

тајландски

thailand

украински

ukraine

виетнамски

vietnam

Една претплата 3 решенија

Соработувајте на датотеки со вашиот тим. Уредете ги дозволите и организирајте ги вашите датотеки и папки.

Текст во говор

Speaktor Logo

Speaktor

Претворете го вашиот текст во глас и читајте на глас

Говор во текст

Transkriptor logo

Transkriptor

Претворете ги вашите аудио и видео датотеки во текст

Генератор на текст со вештачка интелигенција

Eskritor Logo

Eskritor

Креирајте содржина генерирана со вештачка интелигенција

Осврти на клиенти

Оценет како одлично 4,7/5 врз основа на 100+ прегледи на Trustpilot.

Оценет со 4,5/5 врз основа на 50+ критики на Capterra

4.8/5

Оценето  Одлично 4,8/5  на Г2.

Најчесто поставувани прашања

Transkriptor е онлајн софтвер за транскрипција кој го конвертира звукот во текст со користење на најсовремена AI Transcriptor обезбедува апликации за Android и iPhone, екстензии на Google Chrome и услуга на веб-страница. Можете брзо да го транскрибирате вашиот состанок за Zoom, подкасти или која било видео/аудио датотека. Нашата веб-апликација може да се користи во многу области, од препишување новинарско интервју до титлување на онлајн содржини.

Transkriptor е веб-апликација која е исклучително лесна за употреба. Не е потребна инсталација. Едноставно поставете ја вашата датотека и започнете.

Потребно е приближно половина од времето на аудио датотеката за Transkriptor да ја претвори во текст. На пример, вашата 10-минутна аудио датотека ќе се препише за само 5 минути.

Транскриптор може да ги диктира вашите говори со точност до 99%. Точноста зависи од квалитетот на аудио датотеката

Transkriptor ги поддржува сите формати на аудио и видео датотеки како влезни (MP3, MP4, WAV, AAC, M4A, WEBM, FLAC, OPUS, AVI, M4V, MPEG, MOV, OGV, MPG, WMV, OGM, OGG, AU, WMA, AIFF , ОГА). Можете да ги извезувате вашите транскрипции во формати на датотеки TXT, SRT или Word.

Да, Transkriptor го поврзува вашето аудио со текстот во неговиот онлајн уредувач на текст во кој можете лесно да го слушате вашето аудио и да ги уредувате вашите транскрипции. Можете да ги преземете вашите транскрипции за неколку секунди или можете да го користите онлајн уредникот на Transkriptor за лесно и брзо уредување.

Нудиме бесплатен пробен период за транскрипција при пријавување. Кликнете на копчето „пробајте го бесплатно“ за да се препишете бесплатно. Ако ви се допаѓа квалитетот на транскрипцијата и претпочитате да препишувате повеќе, можете да ја надградите вашата сметка.

Транскриптор се користи од многу професионалци и студенти. Меѓу клиентите на Транскриптор има државни службеници, општини, правни професионалци, лекари, докторанти, специјалисти за маркетинг и луѓе од различни индустрии.

Клиентите на Transkriptor најчесто го користат за транскрипција на нивните подкасти, интервјуа, онлајн часови, конференции, семинари и вебинари. Транскриптор е најдобриот асистент за транскрипција на интервју, транскрипција на предавања и видео транскрипција.

Препорачани објави на блогови

Transkriptor

Аудио во текст

https://youtu.be/X1S0JBLO_bQ Рачното препишување аудио во текст беше ваша работа. Сега

видео во текст
Transkriptor

Видео во текст

Како да го претворите видеото во текст? Со Transkriptor, можете