Најдобри апликации за уредување на видео за додавање текст на видео (2024)

Илустрација на копче за играње на видео икона во рамките на монитор, симболизирајќи ги најдобрите апликации за додавање текст на видеа.
Додадете текст на видеата со најдобрите апликации за уредување на видео од 2024 година, дизајнирани да го зајакнат ангажманот.

Transkriptor 2024-03-29

Режисерите лесно ја зголемуваат својата видео содржина користејќи ги апликациите за уредување на врвни видео снимки, дизајнирани за додавање текст. Овие апликации се потпираат на креаторите на содржини, маркетерите и лежерните корисници нудејќи интуитивни интерфејси за беспревршна интеграција во текстот.

Креаторите на содржини ги персонализираат своите видеа за да се усогласат со нивната порака или бренд идентитет со различни фонтови, стилови и анимации. Карактеристиките како преглед во реално време, уредувањето на временската линија и интеграцијата во облак го рационализираат процесот на уредување, овозможувајќи им на уредниците ефикасно да работат и да пристапат до проекти од секаде.

Постојат 10 алатки кои корисниците можат да го подобрат раскажувањето приказни, да ја вклучат публиката и да постигнат комуникациски цели. 10-те најдобри апликации за уредување на видеото за додавање текст во видеото се наведени подолу.

  1. iMovie: Нуди кориснички интерфејс за Mac и iOS корисници, правејќи видео уредување достапно за почетници и професионалци исто така.
  2. Adobe Premiere Rush: Софтвер за уредување на вкрстени платформи кој овозможува лесно создавање и споделување на онлајн видеа.
  3. Splice Видео уредник: Обезбедува моќни карактеристики за уредување на мобилни уреди, овозможувајќи им на корисниците да создаваат професионално изгледаат видеа со леснотија.
  4. Vont: Апликација посветена на додавање текст на видеа со нудење на широк спектар на фонтови и опции за прилагодување
  5. InShot: Разнострана апликација за уредување на мобилни видео уреди која вклучува алатки за поткажување, контрола на брзината, музика и текст.
  6. Kinemaster: Апликација за уредување на видео од професионално одделение за мобилни уреди.
  7. VideoShow: Нуди најразлични алатки и ефекти за уредување за создавање забавни и ангажирани видеа со фокус на едноставноста и креативноста.
  8. CapCut: Бесплатна апликација за уредување на се-во-едно видео која обезбедува широк спектар на карактеристики вклучувајќи напредни филтри и ефекти, за подобрување на квалитетот на видеото.
  9. VivaVideo: Комбинира моќни карактеристики за уредување со лесен за користење интерфејс.
  10. Canva: Canva вклучува можности за уредување на видео, додека е позната по графичкиот дизајн.

iMovie на таблет прикажувајќи различни стилови на уредување на видео, со колоритен проект за кајт, поставен на темата 'Минимална'.
Уредување на видеа со леснотија на интуитивниот интерфејс на iMovie, прикажани тука со опции за стил. Почни да ја изнајмуваш твојата приказна!

1 iMovie

iMovie е неопходна апликација за уредување на видео за Apple корисници на уреди, позната по корисничкиот интерфејс кој го прави идеален за почетници кои влегуваат во светот на уредувањето на видео. Режисерите можат да додадат текст на нивните видеа, избирајќи од најразлични стилови и фонтови дизајнирани да го надополнат секој проект. iMovie олеснува лесна интеграција на насловите и натписите , зајакнувајќи го аспектот на раскажување приказни на видеата без да го преоптоварува корисникот со сложени карактеристики.

Апликацијата поддржува основни до умерено напредни задачи за уредување, овозможувајќи им на уредниците да комбинираат текст со транзиции, музика во позадина и ефекти за создавање на професионално изгледачки видеа. iMovieбеспревршна компатибилност со другите Apple уреди, како што се iPhone, iPadи Mac, обезбедува непречено уредување, овозможувајќи им на корисниците да ги започнат своите проекти на еден уред и да завршат на друг.

Adobe Premiere Rush на смартфон монтиран на статив со слоганот 'Strut. Edit. Share.' за уредување на видео.
Креирајте, уредете и споделувајте видеа веднаш со Adobe Premiere Rush, апликацијата за уредување на сите во едно видео.

2 Adobe Premiere Rush

Adobe Premiere Rush е разновидна апликација за уредување на видеото која се погрижи за корисниците кои бараат моќен додаток на текст и транзициони карактеристики на мобилни и десктоп платформи. Оваа бесплатна апликација се истакнува со својата компатибилност со вкрстени платформи, овозможувајќи им на креаторите на содржини без напор да транзиционираат помеѓу уредувањето на нивните телефони, таблети и компјутери без да го изгубат напредокот. Premiere Rush обезбедува широка библиотека со вградени, прилагодливи текстови шаблони кои им овозможуваат на режисерите да додадат динамични, анимирани текстови на нивните видеа, зајакнувајќи го нивното раскажување приказни и ангажман на гледачите.

Апликацијата е дизајнирана со создавачи на социјални медиуми на ум, нудејќи лесни за користење алатки кои го рационализираат уредувањето, вклучувајќи транзиции за влечење и пуштање и корекција на боите. Корисниците, исто така, ја користат можноста на апликацијата да извезува видеа во аспектни соодноси погодни за различни социјални медиумски платформи, осигурувајќи ја нивната содржина да изгледа најдобро каде и да е споделена.

Splice промоција на апликација на паметен телефон, наведувајќи ја како најмоќниот мобилен видео уредник за создавање на зашеметувачки видеа.
Снимајте и уредувајте видеа со дишење за неколку минути со Splice, крајниот мобилен уредник за видео. Спушти го веднаш!

3 Splice видео уредник

Splice Video Editor е мобилна апликација која се разликува како корисничка платформа за создавање на професионално изгледни видео уредувања, вклучувајќи ги и софистицирани опции за прилагодување на текстот. Им овозможува на корисниците брзо да додаваат и уредуваат текстуални наслагувања на нивните видеа, нудејќи широк спектар на фонтови, бои и стилови. Оваа разновидност гарантира дека режисерите се способни да го прилагодат нивниот текст за да се вклопи во расположението и стилот на нивното видео совршено.

Уредниците имаат корист од интуитивен интерфејс кој го поедноставува процесот на уредување со Splice, што го прави достапен и за новаците и за искусните уредници. Апликацијата овозможува прецизна контрола врз поставувањето на текстот, тајмингот и анимацијата, овозможувајќи им на корисниците да ја пренесуваат нивната порака ефективно и креативно. Splice нуди сеопфатен пакет на алатки за уредување надвор од текстот, вклучувајќи транзиции, филтри и позадина музички опции, сите дизајнирани да го зајакнат севкупниот квалитет на видеото без да бараат опширно уредување на знаење.

Паметен телефон кој прикажува Vont апликациски интерфејс, истакнувајќи ја неговата карактеристика за додавање текст на видеа, достапни на App Store и Google Play
Отклучете ја креативноста со Vont, врвен избор за додавање текст на видеа во 2024 година; преземајте сега за уредување на искуство.

4 Vont

Vont е извонредна апликација за уредување на видео за iOS корисници, прославена по големиот избор на опции за фонт. Оваа апликација им овозможува на креаторите на содржини да ги издигнуваат своите видеа со текст, нудејќи преку 400 уникатни фонтови. Vont им овозможува на режисерите да инсталираат дополнителни фонтови за оние кои бараат уште поголема разновидност, обезбедувајќи неограничени креативни можности.

Vont обезбедува јасен интерфејс кој им олеснува на уредниците да вметнуваат и прилагодуваат текст во рамките на нивните видеа. Корисниците можат да ја прилагодат големината, бојата и позиционирањето на нивниот текст, како и да применуваат модификации на сенка и модификации на модификациите на сенките за да се осигураат дека нивните пораки се истакнуваат на било која позадина.

Посветеноста на апликацијата на едноставноста и функционалноста го прави идеален избор за корисниците на сите нивоа на вештини, од оние кои го прават своето прво видео до зачинети креатори барајќи детална прилагодување на текстот. Интеграцијата на Vont со iOS уреди обезбедува непречен процес на уредување, овозможувајќи брзи прилагодувања и прегледи директно на iPhone или iPadsна корисниците .

InShot рекламата на апликацијата со планинар на зајдисонце, симболизирајќи го ветувањето на апликацијата за истражување на бесконечната креативност во уредувањето на видеото.
Ослободете го генијот за уредување на видеото со InShot, апликацијата која ја зема креативноста на нови височини. Земете го веднаш!

5 InShot

InShot е високо препорачана апликација за уредување на видео за корисниците кои сакаат да го синхронизираат текстот со нивните видеа ефективно, вклучувајќи ја креативната употреба на емотикон. Оваа апликација се истакнува со својот сеопфатен алатки за уредување, кој им овозможува на уредниците беспрепловно да ги интегрираат преклопувањата на текстот и емотикомите во нивните видеа, зајакнувајќи ја експресивноста и визуелниот привлечност на нивната содржина.

Апликацијата обезбедува кориснички пријателски интерфејс, што им олеснува на креаторите на содржини да додаваат, прилагодуваат и анимираат текст. InShot овозможува детално прилагодување со широк спектар на фонтови, бои и стилови, осигурувајќи се дека текстот и емотиките совршено ја надополнуваат видео содржината. Корисниците можат да го прилагодат времето на нивниот текст и наслагувања на емотикони за да се синхронизираат со одредени моменти во видеото, зајакнувајќи го аспектот на раскажување приказни и ангажманот на гледачите.

KineMaster реклама на апликација со два модели кои позираат, истакнувајќи професионално уредување на видео кое е брзо и лесно.
Совладајте ја уметноста на видео уредувањето со KineMaster за професионални резултати за неколку минути. Симни го сега и почни да создаваш!

6 Kinemaster

Kinemaster е софистицирана апликација за уредување на видеото која ги усовршува корисниците кои бараат уметнички текстови на нивните видеа. Се разликува со напредни карактеристики за уредување на текст кои овозможуваат создавање на визуелно зашеметувачки преплавувања и анимации. Корисниците можат да селектираат од различни фонтови и стилови, прилагодувајќи го нивниот текст за да го постигнат саканиот естетски ефект, без разлика дали е сјаен и модерен или орнаментиран и уметнички.

Апликацијата обезбедува интерфејс за уредување базиран на слој, овозможувајќи им на уредниците сложено да го контролираат поставувањето, тајмингот и анимацијата на текстуални слоеви. Ова ниво на контрола гарантира дека текстот е во состојба да биде совршено синхронизиран со видео содржина, зајакнувајќи го целокупното влијание и порака на проектот. Kinemaster подржува опсег на анимациски опции за текст, од едноставни избледувања и лизгања до посложени 3D ефекти, кетеринг до креативните барања на корисниците.

VideoShow апликациски интерфејс на екран, нудејќи лесни алатки за уредување на видео и карактеристики на жива портокалова позадина.
Вратете ги видеата во живот со лесните за користење на VideoShow карактеристики за уредување. Изразете повеќе со секое видео!

7 VideoShow

VideoShow е позната по својата извонредност во додавањето на јасни претплати на видеата, позиционирајќи ја како омилена меѓу корисниците кои ја приоритизираат јасноста на текстот и читливоста во нивните уредувања. Апликацијата обезбедува интуитивна платформа која го поедноставува процесот на создавање и интеграција на поднасловот, што го прави достапен за сите кориснички нивоа, од почетници до професионалци.

Креаторите на содржини имаат корист од опширната библиотека на ВидеоШоу со текстови стилови и фонтови, осигурувајќи се дека титловите се јасни, естетски пријатни и хармонизираат со видео содржината. Апликацијата овозможува лесна текстуална боја, големина и прилагодување на позицијата, нудејќи им на режисерите целосна контрола врз тоа како се појавуваат насловите на екранот.

VideoShow го поддржува брзото уредување на претплатниците со карактеристики дизајнирани да го зајакнат корисничкото искуство, овозможувајќи им на корисниците да го прилагодат времето и синхронизацијата со аудиото на видеото без напор. Ова гарантира дека пораките се пренесуваат точно и ефективно, зајакнувајќи го разбирањето и ангажирањето на гледачите.

Почетната страница на CapCut прикажува бесплатен, се-во-еден видео уред за создавање на содржини на било кој уред, со темен и елегантен дизајн.
Револуционеризирајте го создавањето на видео со CapCut, бесплатниот видео уредник кој ги оживува приказните секаде и секогаш. Пријави се веднаш!

8 CapCut

CapCut се појавува како апликација за уредување на видео од највисока оценка помеѓу ентузијастите на социјалните медиуми, благодарение на неговите иновативни карактеристики од текст до говор и авто-натпис. Овие можности им овозможуваат на корисниците без напор да ги трансформираат зборовите во текстуални наслагувања, зголемувајќи ја пристапноста и ангажирањето во нивните видеа. Функцијата текст-говор на апликацијата обезбедува беспревршен начин за генерирање на гласовни премини од печатен текст, нудејќи разновиден спектар на гласови кои се погрижат за различни стилови на содржина и претпочитања.

Авто-натписот е уште една одлична функција, која им овозможува на уредниците автоматски да го транскрибираат аудиото во титлови, правејќи ги видеата подостапни за гледачите кои претпочитаат или бараат текст да го следат текстот. Оваа функција е погодна за креаторите на содржини кои имаат за цел да стигнат до поширока публика, вклучувајќи ги и оние со оштетување на слухот или говорници кои не се родени.

VivaVideo апликација со жива портокалова позадина, прикажувајќи ги карактеристиките на стикерот за подобрување на видеата на Android и iOS.
Додадете забава на вашите видеа со функцијата на налепницата на VivaVideo, дизајнирана и за Android и за iOS корисници. Уредете бесплатно веднаш!

9 VivaVideo

VivaVideo се прославува по својата способност да ги истакнува видеата преку разновидна низа на фонтови и стилови, правејќи ја апликација за корисниците кои сакаат да ги истакнат клучните пораки или да додадат креативен усет на нивната содржина. Оваа апликација се истакнува со нудење на експанзивен избор на опции за текст, овозможувајќи им на креаторите на содржини да го изберат совршениот фонт и стил кој се усогласува со тонот и темата на нивното видео.

Корисниците можат лесно да ја прилагодат бојата, големината и позицијата на текстот, обезбедувајќи флексибилност за да се осигураат дека додадениот текст не само што го привлекува вниманието на гледачот туку и ја надополнува визуелната естетика на видеото. Алатките за уредување на текст на VivaVideo овозможуваат прецизна контрола врз времето и времетраењето на текстуални дисплеи, осигурувајќи се дека акцентот е точно ставен таму каде што е потребно за да се зајакне раскажувањето на приказни или да се истакнат одредени точки.

Корисничкиот интерфејс на Canva е прикажан со различни опции за дизајн за социјалните медиуми, презентациите, видеата и други.
Занаетчиски зашеметувачки дизајни со корисни алатки на Canva. Креирајте, споделувајте или печатете ги вашите проекти денес - совршено за било кое ниво на вештина!

10 Canva

Canva е препознатлив како разновидна дизајнерска алатка која ги проширува своите можности за уредување на видео, особено одлична во прилагоденоста на текстот. Оваа апликација им овозможува на корисниците да користат огромна колекција на стилови на фонтови и текстуални шаблони, олеснувајќи го создавањето на визуелно убедливи видеа со прилагоден текст. Карактеристиките за уредување на текст на Canva се дизајнирани да ги задоволат потребите на уредниците кои сакаат да додадат информативни или декоративни текстови елементи на нивните видеа, зајакнувајќи го ангажманот на гледачите и комуникациската ефективност.

Корисниците го ценат Canva за неговиот интерфејс за влечење и пуштање, кој го поедноставува процесот на додавање и прилагодување на текстот. Платформата нуди бесцелно искуство во прилагодување на големината, бојата и позицијата на текстот, овозможувајќи оптимално поставување кое ја надополнува видео содржината. Canva обезбедува широк спектар на анимациски опции за текст, овозможувајќи им на корисниците да донесат динамично движење на нивните пораки.

Зошто додавањето текст на видеата е клучно?

Додавањето текст на видеата е клучно за зајакнување на ангажманот и разбирањето на гледачите. Корисниците сметаат дека преклопувањата на текстот помагаат во разјаснувањето на зборуваната содржина, особено во средините каде што аудиото е недостапно. Оваа карактеристика е од суштинско значење за обезбедување пристапност, овозможувајќи им на оние со оштетување на слухот да следат без бариери. Покрај тоа, додавањето текст значително ги зајакнува SEO стратегии, бидејќи текстот кој може да се пребарува во видеата води до поголема видливост низ пребарувачките машини и платформите на социјалните медиуми.

Видео текстот е моќна алатка за брендирање за креатори на содржини, вклучувајќи логоа, хаштагови или повик за дејствување директно во рамките на видео рамката. Ова не само што го зајакнува препознавањето на брендот туку го охрабрува интеракцијата и претворањето на гледачите. Корисниците можат лесно да ги вклучат динамичните текстови анимации со вистинската апликација за уредување на видео, што ја прави содржината попривлечна и визуелно привлечна.

Текстот, исто така, игра клучна улога во раскажувањето приказни, обезбедувајќи контекст или раскажувачки елементи кои само визуелните визуелни не можат да ги пренесуваат. Креаторите на содржини се способни да го насочуваат вниманието на гледачот со стратешко ставање текст, нагласување на клучните точки и создавање на сплотен наративен проток низ целото видео.

Што да барате во апликација за уредување на видео за додавање текст?

Корисниците треба да даваат приоритет на неколку клучни функции за оптимална функционалност и креативност при избор на апликација за уредување на видео за додавање текст. Корисничкиот интерфејс е од суштинско значење, овозможувајќи им на уредниците лесно да додаваат и прилагодуваат текст без оглед на нивното искуство за уредување. Ова вклучува интуитивни контроли за поставување на текстот, преоземање и ротација.

Опциите за прилагодување на текстот се критични со различни фонтови, бои и стилови достапни за да се совпаднат со тонот и идентитетот на брендот на видеото. Апликацијата треба да овозможи пропаст на текстот, сенка и прилагодување за да се обезбеди читливост во различни позадини.

Можностите за анимација го зголемуваат додавањето на текстот, обезбедувајќи им на креаторите на содржини алатки за анимирање на текстот за динамички влез, акцент или излезни ефекти. Оваа функција е во состојба значително да го зголеми ангажманот на гледачите и задржувањето на пораките.

Контролата на тајмингот е уште еден витален аспект, овозможувајќи им на корисниците прецизно да го синхронизираат изгледот на текстот со специфични видео сегменти за ефективна комуникација и раскажување приказни. Апликацијата треба да понуди лесни за користење на хронометарот за оваа цел.

На крајот, компатибилноста со повеќе видео формати и резолуции е од клучно значење за беспревршниот работен тек на уредување, обезбедувајќи им на корисниците да можат да го извезат својот краен производ во посакуваниот квалитет и формат за различни платформи.

Како влијанието на додавањето на текстот SEO и онлајн видливоста?

Додавањето текст на видеата значително влијае на SEO и онлајн видливоста за уредниците. Текстуалната содржина во рамките на видеата како наслови, описи и натписи, ја прави содржината пооткривачка од страна на пребарувачи. Ова е бидејќи пребарувачките алгоритми индексираат текст поефикасно од аудио-визуелните содржини, што доведува до повисоки рангирања во резултатите од пребарувањето.

Корисниците кои вградуваат клучни зборови релевантни за нивната видео содржина во текстуални елементи како што се титлите и преклопувањата ја зголемуваат веројатноста нивните видеа да се појават во целни барања. Оваа стратегија директно го подобрува SEO на видеото со привлекување органски сообраќај на веб-страницата на корисникот или платформата на социјалните медиуми.

Натписите и транскриптите се грижат за пошироката публика, вклучувајќи ги и оние со оштетување на слухот или говорници кои не се домородни, проширувајќи го досегот и инклузивноста на видеото. Оваа поширока пристапност го зајакнува корисничкиот ангажман и сигнализира на пребарувачите дека содржината е вредна и релевантна за разновидната публика, со што понатаму се зајакнува нејзината видливост.

Дополнително, видеата со текст имаат поголема веројатност да бидат споделени низ социјалните мрежи, зголемувајќи ги заостатоците и социјалните сигнали, кои се важни SEO фактори. Споделувачката природа на добро забележените видеа ја засилува онлајн видливоста, привлекувајќи повеќе гледачи и потенцијални клиенти кон содржината на корисникот.

Transkriptor: Инструментот за прецизна транскрипција на натписи

Ако корисниците бараат најдобар транскрипциски софтвер за да ги надополнат нивните потреби за уредување на видео, Transkriptor е нивниот избор. Неговите напредни карактеристики и корисничкиот интерфејс го прават совршена алатка за претворање на видео дијалогот во текст, рационализирање на процесот на уредување и зајакнување на работниот процес за создавање на содржини.

Спремен си да ја подигнеш твојата видео содржина? Обидете се со Transkriptor денес и искусете го најдоброто во технологијата за видео транскрипција.

Често поставувани прашања

Некои апликации, како Adobe Premiere, нудат карактеристики за авто-натписи кои користат технологија за препознавање на говор за да генерираат текст автоматски. Меѓутоа, точноста може да варира, а рачните прилагодувања често се неопходни.

За почетниците, апликациите како iMovie (за iOS корисници) нудат интуитивни интерфејси и карактеристики за додавање на јасен текст, што ги прави идеални за корисниците без многу искуство за уредување на видео.

Додавањето текст на вашите видеа може да го подобри ангажманот на гледачите, да ги разјасни пораките, да ја направи вашата содржина достапна за поширока публика, вклучувајќи ги и оние кои се глуви или тешки за слушање и да ја подобри целокупната естетска жалба.

Многу апликации за уредување на видео се достапни и за паметни телефони и компјутери, нудејќи флексибилност во тоа како и каде ги уредувате вашите видеа. Сепак, достапните карактеристики може да варираат помеѓу мобилните и десктоп верзиите.

Сподели пост

Говор на текст

img

Transkriptor

Конвертирајте ги вашите аудио и видео фајлови во текст