Як перерви в лекції можуть покращити навчання?

Сучасна лекційна зала заповнена слухачами, які сидять на плюшевих кріслах, кожен з яких обладнаний індивідуальними робочими місцями
Дізнайтеся про науку та переваги своєчасних пауз під час лекційних сесій.

Transkriptor 2023-09-08

Вчасно зроблені перерви в лекції позитивно впливають на зацікавленість, пізнання та результати навчання. Дослідження підкреслюють трансформаційні ефекти регулярних коротких перерв у лекціях, які дають можливість розслабитися та оптимізують процес навчання. Такі перерви в лекції покращують роботу мозку, покращуючи поглинання та збереження інформації, одночасно керуючи відволікаючими факторами, такими як соціальні мережі.

Крім того, вони приносять користь здоров’ю, знижуючи ризики, пов’язані з тривалим сидінням, і сприяють фізичному та психічному благополуччю. Це дослідження підкреслює багатогранні переваги інтеграції перерв у навчанні та активності для цілісного розвитку учнів.

Які переваги дають перерви під час лекцій?

Перерви в лекціях можуть мати кілька помітних переваг, підтверджених офіційними дослідженнями та опитуваннями:

• Покращення концентрації: Дослідження, наприклад, опубліковане в журналі “Психологічна наука”, свідчить про те, що тривалість нашої уваги має тенденцію до зниження через певний час. Короткі перерви під час лекцій можуть допомогти студентам зосередитися та ефективніше засвоїти інформацію.
  • Покращене запам’ятовування: Дослідження, опубліковане в “Журналі педагогічної психології”, показало, що дистанційне навчання, яке включає перерви, призводить до кращого довгострокового збереження інформації порівняно з безперервним навчанням. Перерви між лекціями дозволяють мозку більш ефективно консолідувати та кодувати матеріал.
  • Зменшення втоми: Тривалі періоди сидіння та слухання можуть призвести до фізичної та розумової втоми. Перерви дозволяють учням розтягнутися, порухатися і освіжити свій розум, що в кінцевому підсумку покращує загальний рівень бадьорості та енергії.
  • Зменшення стресу: Часті зупинки можуть допомогти полегшити стрес, пов’язаний з інформаційним перевантаженням і необхідністю засвоювати новий контент. Опитування, проведене Американською психологічною асоціацією, показало, що короткі паузи допомагають зменшити стрес і поліпшити психічне самопочуття.
  • Залучення та участь: Перерви між лекціями дозволяють студентам взаємодіяти з одногрупниками, обговорювати зміст лекції або ставити запитання. Це сприяє більш цікавому навчальному середовищу, про що свідчить дослідження, опубліковане в “Журналі викладання природничих наук у коледжах”.
  • Підвищення продуктивності: Техніка Помодоро, метод управління часом, заснований на робочих інтервалах, підвищує продуктивність. Він передбачає навчання або роботу протягом певного часу (наприклад, 25 хвилин), а потім 5-хвилинну перерву. Цей підхід можна ефективно застосовувати під час лекцій.
  • Підвищення креативності: Дослідження, опубліковане в журналі “Frontiers in Human Neuroscience”, вказує на те, що перерви в лекціях можуть стимулювати креативність і здатність вирішувати проблеми. Творче мислення часто розквітає в моменти розслаблення.

Як перерви між лекціями впливають на залучення та участь студентів?

Перерви під час лекцій мають значний вплив на активність та участь студентів:

• Підвищена взаємодія: Перерви між лекціями дозволяють студентам брати участь у дискусіях з однолітками. Дослідження, опубліковане в “Journal of College Science Teaching”, показало, що короткі перерви заохочують студентів до взаємодії з одногрупниками.
  • Оновлена увага: Дослідження, проведене Університетом Іллінойсу, свідчить, що перерви допомагають студентам відновити свою увагу. Короткі перерви дозволяють студентам відволіктися від змісту лекції і на мить перезавантажити свою увагу.
  • Активне навчання: Згідно з дослідженням, опублікованим у “Журналі експериментальної психології”, студенти, які роблять короткі перерви, схильні до активних стратегій навчання. Ці вправи покращують розуміння та запам’ятовування матеріалу.
  • Покращене запам’ятовування: Дослідження з “Журналу педагогічної психології” вказує на те, що зупинки сприяють кращому довготривалому запам’ятовуванню інформації. Коли студенти мають хвилини для відпочинку, вони з більшою ймовірністю запам’ятають те, що вивчили.

Як перерви задовольняють різні навчальні стилі та потреби?

Перерви між лекціями відповідають різним стилям і потребам навчання , що приносить користь різним учням:

• Візуальні учні: Візуальним учням часто корисні перерви в лекції, оскільки вони дають можливість обробити та візуалізувати подану інформацію. Під час перерв вони можуть переглядати схеми, діаграми або письмові нотатки, щоб поглибити своє розуміння.
  • Учні з аудіальним сприйняттям: Учні з аудіальним сприйняттям можуть використовувати перерви для дискусій з однолітками або спокійно обмірковувати почуте. Така взаємодія та саморефлексія може покращити розуміння та запам’ятовування змісту лекції, що узгоджується з висновками з “Педагогічної психології”.
  • Учні, які читають/пишуть: Для тих, хто віддає перевагу читанню та письму, перерви дають можливість переписати конспекти в більш організованому форматі. Цей активний процес конспектування підсилює навчання, що підтверджується дослідженнями в “Журналі педагогічної психології”.
  • Кінестетичні учні: Кінестетикам, які процвітають завдяки фізичним навантаженням, особливо корисні зупинки. Рух під час зупинок, наприклад, розтяжка або короткі вправи, може допомогти їм зберегти концентрацію уваги та залученість. За даними Американської академії педіатрії, фізична активність покращує когнітивні функції та увагу, що дуже важливо для учнів-кінестетиків.
  • Мультимодальні учні: Багато людей мають комбінацію стилів навчання. Перерви пристосовуються до таких учнів, дозволяючи їм обирати види діяльності, які відповідають їхнім уподобанням. Вони можуть використати перерву для перегляду відеоконспекту (візуали), обговорення концепцій з однокласником (аудіали), коротких нотаток (читання/письмо) або фізичних рухів (кінестетики).

Чи є якісь потенційні недоліки або виклики при включенні перерв у лекціях?

Хоча включення перерв під час лекції має низку переваг, деякі потенційні недоліки та виклики слід враховувати, щоб зберегти збалансовану перспективу:

• Обмеження в часі: Викладачі можуть стикатися з часовими обмеженнями, особливо на курсах зі щільною програмою. Виділення часу на перерви може обмежити обсяг матеріалу, що охоплюється однією лекцією.
  • Залучення після перерви: Деяким студентам може бути складно повернутися до лекції після перерви, особливо якщо їм важко перефокусувати свою увагу. Це може призвести до втрати динаміки в процесі навчання.
  • Логістичні виклики: Координаційні перерви можуть бути логістично складними, особливо у великих класах. Забезпечення рівних можливостей для всіх учасників робити перерви, не створюючи при цьому перешкод, може бути складним завданням для інструкторів.
  • Адаптація інструкторів: Інструкторам може знадобитися адаптувати свої методи викладання, щоб ефективно включати перерви, що може вимагати додаткового планування та зусиль.
  • Нерівномірний розподіл: Нерівномірний розподіл перерв у лекції може призвести до нерівномірного залучення, оскільки деякі студенти можуть відчувати, що їм потрібні частіші перерви, ніж іншим. Збалансувати ці потреби може бути непросто.
  • Дискомфорт від групової діяльності: Не всі студенти можуть відчувати себе комфортно під час групових занять чи дискусій на перервах. Дехто може віддати перевагу використанню перерви для усамітнених роздумів.
  • Втрата контенту : У випадках, коли інструкторам доводиться скорочувати зміст, щоб пристосувати його до перерв, існує ризик не охопити весь необхідний матеріал. Це потенційно може вплинути на підготовку студентів до майбутніх курсових робіт.
  • Надмірна стимуляція : Для учнів, які мають високу чутливість до сенсорних стимулів, особливо в галасливих або переповнених приміщеннях, перерви можуть викликати перезбудження або тривогу.

Чи можуть часті перерви порушити хід лекції?

Часті перерви під час лекцій, хоча й корисні в багатьох відношеннях, можуть порушити хід лекції та призвести до потенційних недоліків, таких як порушення потоку та відволікання уваги:

• Порушення потоку: Часті перерви можуть перервати природний потік подачі інформації під час лекції. Викладачам може бути складно підтримувати послідовну та безперервну розповідь, через що студентам буде складніше стежити за логічним розвитком ідей.
  • Втрата безперервності: Часті перерви можуть призвести до фрагментарного досвіду навчання. Студентам може бути важко пов’язати різні сегменти лекції, що впливає на їхню здатність розуміти складні концепції, які потребують безперервного пояснення.
  • Відволікання: Очікування майбутніх канікул може відволікати учнів. Замість того, щоб повністю зануритися у зміст лекції, вони можуть відраховувати хвилини до наступної перерви, що може знизити загальний навчальний досвід.
  • Втрата уваги: Деяким студентам може бути важко відновити увагу до лекції після перерви, особливо якщо вони відволіклися або відволіклися під час самої перерви. Це може призвести до втрати імпульсу та розуміння.
  • Збільшення тривалості: Часті перерви можуть збільшити загальну тривалість лекції. У випадках, коли час обмежений, наприклад, у щільно розписаних курсах, це може призвести до ситуації, коли основний зміст не буде висвітлений належним чином.
  • Зрив для викладача: Часті перерви можуть створювати проблеми для викладачів з точки зору управління часом, підтримання залученості студентів та адаптації до ритму перерв. Викладачам може знадобитися докласти додаткових зусиль, щоб привернути увагу студентів після кожної перерви.

Яке наукове підґрунтя для включення перерв під час лекцій?

Перерви під час лекцій – це не просто питання зручності, вони ґрунтуються на надійних наукових доказах, що підтверджують їхню користь як для когнітивних процесів, так і для загальних результатів навчання. Кілька досліджень висвітлили переваги чергування лекційних сесій з короткими перервами, і ці висновки підкреслюють необхідність такої практики. Наукове підґрунтя для включення перерв під час лекцій можна підсумувати наступним чином:

• Увага та концентрація : Тривалі лекції можуть перенапружити увагу студентів. Дослідження McCoy та ін. (2016) показали, що увага та концентрація значно знижуються приблизно через 10-15 хвилин безперервного читання лекцій.
  • Консолідація пам’яті : Консолідація пам’яті покращується під час перерв. Дослідження, наприклад, Таламіні та Горрі (2012), показали, що перерви між навчальними сесіями дозволяють мозку консолідувати інформацію, покращуючи її довготривале запам’ятовування.
  • Активне навчання : Включення перерв у навчальний процес уможливлює активні стратегії навчання. Карпіке та Блант (2011) виявили, що практика пошуку під час перерв, наприклад, обговорення чи опитування, значно покращує запам’ятовування знань порівняно з пасивним слуханням.
  • Зменшення когнітивного навантаження : Тривалі лекції можуть призвести до когнітивного перевантаження. Теорія когнітивного навантаження Свеллера (1988) припускає, що розбиття контенту на керовані сегменти зменшує когнітивне навантаження, покращуючи розуміння та засвоєння матеріалу.
  • Підтримання активності: Перерви надають учням можливості для розумового та фізичного відновлення. Дослідження Van den Hurk та ін. (2017) демонструє, що короткі перерви допомагають підтримувати залученість і мотивацію студентів протягом усієї лекції.
  • Метапізнання : Паузи під час лекцій дозволяють студентам долучитися до метапізнання – рефлексії над власним навчальним процесом. Дослідження Данлоскі та Роусона (2015) підкреслює важливість метапізнання для ефективного навчання.
  • Покращене вирішення проблем : Перерви полегшують здатність вирішувати проблеми. Дослідження, такі як дослідження Аллена та ін. (2019), показали, що перерви можуть сприяти розвитку дивергентного мислення, креативності та навичок критичного мислення.

Як людський мозок обробляє та зберігає інформацію під час лекцій?

Людський мозок обробляє і зберігає інформацію під час лекцій завдяки складній взаємодії когнітивних функцій, які включають:

• Стійкість уваги : На початку лекції обсяг уваги мозку відносно високий, але з часом він поступово зменшується. Дослідження, такі як робота McCoy та ін. (2016), показують, що тривалість уваги під час лекцій зазвичай становить близько 10-15 хвилин. Після цього періоду стійкість уваги знижується, тому важливо робити перерви, щоб перезавантажитись і підтримати фокус.
  • Кодування інформації : Коли лектор подає інформацію, мозок кодує її. Цей процес передбачає перетворення сенсорних даних (зорових і слухових сигналів) у формат, який можна зберігати в пам’яті. Глибина кодування, на яку впливає залученість учня, впливає на те, наскільки добре він запам’ятає інформацію.
  • Консолідація пам’яті : Консолідація пам’яті відбувається під час перерв у лекціях. Дослідження Таламіні та Горрі (2012) підкреслює, що мозок консолідує інформацію під час відпочинку. Короткі перерви між сегментами лекції дозволяють мозку перевести щойно отримані знання з короткочасної пам’яті в довготривалу.
  • Активне навчання : Залучення до активних стратегій навчання, таких як конспектування, обговорення концепцій або участь у вікторинах під час лекцій, стимулює когнітивні функції мозку вищого порядку. Карпіке і Блант (2011) демонструють, що активна взаємодія з матеріалом покращує його запам’ятовування і розуміння.
  • Метапізнання : Метапізнання, або мислення про своє мислення, відіграє життєво важливу роль. Дослідження Данлоскі та Роусона (2015) підкреслює, що коли учні беруть участь у метакогнітивних процесах, таких як самоконтроль і саморегуляція, вони можуть оптимізувати свої стратегії збереження та пошуку інформації.
  • Емоційне залучення : Емоційне залучення до лекційного матеріалу може покращити запам’ятовування. Мозок з більшою ймовірністю зберігає інформацію, пов’язану з емоціями, такими як цікавість або зацікавленість (Pekrun et al., 2002).

Як перерви в лекціях впливають на когнітивні функції та концентрацію уваги?

Перерви мають значний неврологічний та психологічний вплив на когнітивні функції та концентрацію уваги, покращуючи загальну когнітивну продуктивність:

• Відновлення уваги : З неврологічної точки зору, перерви дозволяють мозку поповнити свої обмежені когнітивні ресурси. Тривала увага до одного завдання, наприклад, прослуховування лекції, може призвести до нейронної втоми в певних ділянках мозку, наприклад, у префронтальній корі. Короткі перерви допомагають цим регіонам відновитися, повертаючи увагу та пильність (Mazaheri et al., 2014).
  • Консолідація пам’яті : Перерви сприяють консолідації пам’яті. У періоди відпочинку мозок активно переглядає і зміцнює нейронні зв’язки, пов’язані з нещодавно отриманою інформацією. Гіпокамп, ключова структура мозку, що відповідає за пам’ять, відіграє центральну роль у цьому процесі (Dudai, 2012).
  • Творчість та дивергентне мислення : З неврологічної точки зору, перерви сприяють розвитку креативності та дивергентного мислення. Дослідження Аллена та ін. (2019) свідчать, що під час відпочинку мозок переходить у стан “блукання розуму”, коли він досліджує різні ідеї та асоціації, що призводить до більш інноваційного вирішення проблем.
  • Покращення концентрації уваги : Психологічно перерви допомагають підтримувати концентрацію уваги протягом тривалого часу. Короткі перерви забезпечують розумовий перепочинок, зменшуючи когнітивну втому і дозволяючи учням ефективніше перефокусувати свою увагу, коли лекція поновлюється (Van den Hurk et al., 2017).
  • Зменшення когнітивного перевантаження : Перерви зменшують когнітивне перевантаження. Мозок може обробити лише обмежену кількість інформації за один раз. Перерви в лекції запобігають перевантаженню мозку, що дозволяє краще обробляти і розуміти інформацію (Sweller, 1988).
  • Посилення залученості : З психологічної точки зору, перерви в лекції підтримують залученість. Учні часто стають більш зацікавленими, коли знають, що перерва неминуча, оскільки це заохочує стійку увагу. Таке очікування може позитивно впливати на мотивацію та загальний досвід навчання (Pekrun et al., 2002).

Яка рекомендована тривалість і частота перерв?

Рекомендована тривалість і частота перерв у лекціях може змінюватися залежно від таких факторів, як характер завдання, індивідуальні уподобання та конкретні цілі перерви. Однак загальні рекомендації щодо ефективних перерв у навчанні та на роботі такі:

• Короткі часті перерви : Для завдань, які вимагають стійкої уваги, короткі часті перерви часто є більш ефективними, ніж довгі. Загальноприйнята рекомендація – робити 5-10-хвилинну перерву через кожну годину зосередженої роботи або навчання. Це дозволяє зробити коротке ментальне перезавантаження, не порушуючи потоку продуктивності.
  • Техніка Помо доро: Техніка Помодоро – це популярний метод тайм-менеджменту, який передбачає роботу протягом 25 хвилин, а потім 5-хвилинну перерву. Після завершення чотирьох циклів роботи зробіть більш тривалу перерву на 15-30 хвилин. Ця техніка покликана підтримувати фокус і запобігати вигоранню.
  • Правило 2-годинної перерви: Деякі експерти рекомендують робити довшу перерву після кожних двох годин зосередженої роботи або навчання. При такому підході ви можете працювати 90-120 хвилин, а потім зробити перерву на 15-30 хвилин. Ця тривала перерва дозволяє більш суттєво розслабитися і відновитися.
  • Адаптуйтеся до особистих потреб : Зрештою, ідеальна тривалість і частота перерв може змінюватися від людини до людини. Важливо прислухатися до свого організму і коригувати графік перерв залежно від особистих потреб і продуктивності.

FAQ

Розтягуйтеся і рухайтеся : кілька хвилин фізичної активності можуть зарядити енергією розум і тіло. Прості розтяжки або швидкі прогулянки можуть бути ефективними.
Пийте та пере кушуйте: Ковток води або невеликий здоровий перекус також може освіжити учнів і підготувати їх до наступного етапу навчання.
Обговорюйте з одногрупниками: Обговорення тем лекцій з одногрупниками може розвіяти сумніви, поглибити розуміння і зробити процес навчання більш спільним.