Аудио во текст

Препиши го аудиото на текстот прикажан со син микрофон и текстуалниот документ.
Искусете беспревршна транскрипција од аудио-текст со несовпаѓана точност

Transkriptor 2024-01-17

Препиши го звукот на текст брзо и со неверојатна 99% точност со Transkriptor - алатката број еден за транскрипција достапна онлајн. Без разлика дали ви требаат текстуални датотеки од аудио до текстови на предавања, интервјуа, состаноци, белешки на случај или нешто друго – ние ве покривавме.

Ако сте во тек, проверете ги нашите Android и iPhone апликации за лесна транскрипција на дланката. Работиш на твојот компјутер или лаптоп? Преземете го Google Chrome продолжение за вградена транскрипција. Transkriptor е едношалтерска продавница за сите ваши потреби за транскрипција на аудио фајлови, и ќе добиете текстуален транскрипција за само неколку минути.

Препиши го звукот сега.

Слушалките, микрофонот и NotePad подготвени за транскрипција на аудио до текст.
Трансформирајте ги аудио датотеките во текст ефикасно со нашиот сервис за транскрипција од највисоко ниво.

Како Transkriptor го претвора аудиото во текст во Flash

Transkriptor ги зема вашите аудио датотеки и автоматски ги претвора во текст користејќи најсовремени AI софтвер. Целиот процес е рационализиран, а претворањето на аудио во текст е лесно во рамките на нашата интуитивна табла.

Кажете му збогум на рачно транскрибирање и почнете без напор да ги препишувате вашите аудио и видео фајлови онлајн со Transkriptor.

Transkriptor интерфејс кој ја прикажува услугата "Конвертирај го аудиото во текст" со поддршка на повеќе јазици.
Мастер повеќејазично аудио во претворање на текст со Transkriptor - вашиот портал за глобална комуникација.

Зошто да избереш Transkriptor?

Ако снимате за подоцнежна употреба, ви треба аудио транскрипција од аудио конвертор на кој можете да му верувате. Transkriptor има рејтинг од 4,8 ѕвезди на Trustpilot, а нашите прегледи на клиентите зборуваат сами за себе. Ако треба да конвертирате аудио брзо и лесно од било која причина, Transkriptor е местото за вас. Ние ги поддржуваме сите видео и аудио формати, ефикасно претворајќи ги во текстуален фајл за вас да го преземете.

Нашата услуга за автоматска транскрипција е повисоко оценета од услугите за транскрипција на луѓе, бидејќи нашиот најсовремен AI софтвер може автоматски да го транскрибира секој јазик со неверојатна точност.

Поддржани повеќе јазици

Каде што на човековата транскрипција може да им требаат денови за транскрипција на аудио датотеки на јазици освен англиски, Transkriptor може да транскрибира говор од 100+ јазици откриени во вашиот видео фајл или аудио фајл, правејќи го вашиот живот fácil, facile, па дури и einfach.

До 99% Точност

Конвертирајте го аудиото во текст со точност до 99% со нашата специјално дизајнирана AI табла при транскрибирање на вашите датотеки (во зависност од квалитетот на звукот). Препишувањето на аудио датотеките е ветер со Transkriptor, и не мора да се грижите за неправилен текст кој се појавува во вашиот новопретворен Word документ.

Пристапна алатка за аудио транскрипција

Transkriptor е меѓу најевтините претплати за аудио транскрипција на сите достапни опции, а ние нудиме бесплатно пробно транскрипција при пријавување. Изберете помеѓу месечен или годишен план за ценење за да ги вклопите вашите потреби од само 4,99 долари месечно. Без разлика дали ви треба Transkriptor за мал тим или големо претпријатие, можеме да ви помогнеме да го најдете планот кој ќе ви одговара. Како дел од вашиот план, вие добивате домен по обичај, API пристап, процентни попусти и користење или ценовување врз основа на седиштата.

Препиши го твоето аудио на текст лесно

Transkriptor нуди многу уникатни карактеристики за да ви овозможи да транскрибирате аудио на текст што е можно полесно.

  • Снимајте аудио датотеки и преведувајте ги на 100+ јазици
  • Достапни се на интернет, iOSи Android
  • Препиши ги датотеките од Google Drive, OneDriveи Dropbox само со линк
  • Транскрибирајте ги YouTube видеа со линк и создавајте титли со леснотија
  • Извезете го вашиот транскрибиран аудио фајл како TXT датотека, SRT (поднасловна датотека), Word документ или Обичен текст
  • Уредување на текст и говорници со повеќе идентификација на говорниците
  • Поздрави го автоматскиот бот кој се придружува на твојата Zoom, Google Meetи Microsoft Teams состаноци за напорно транскрипција на забелешките од состанокот

Жена снима глас за аудио за транскрипција на текст.
Истражете ги алатките за транскрипција за да го конвертирате аудиото во текст.

Зошто ви треба аудио за текстуална транскрипција

Транскрипцијата на аудио до текст е корисна алатка за работа, училиште и креативна или лична употреба. Светот е твојата острига кога станува збор за транскрибирање на онлајн аудио, и постојат неколку применливи употреби за Tranksriptor. Конвертирајте го аудиото за минути со нашиот пристапен, точен и доверлив инструмент за транскрипција.

Не си сигурен кога треба да го транскрибираш аудиото на текстот? Проверете некои од употребите за аудио до текстуални конвертори подолу. Можеби сте шокирани од тоа колку би можело да ви го подобри секојдневниот живот.

Генерирајте автоматски забелешки за состаноци

Која и линија на работа да се наоѓате, земате или препишувате забелешки за состанокот може да биде досадна. Нашиот пријател за состанок со претворач на текст може да ви обезбеди автоматски транскрипции за сите аудио формати без потреба да поминувате часови обидувајќи се рачно да транскрибирате состаноци кои би можеле да бидат е-пошта или состаноци кои се чини дека требаат години да завршат. Брзо земете ја твојата транскрипција и земете кафе пауза со повторното време.

Забелешките за предавањата ги олесниле учениците

Студентите, исто така, можат да ја искористат транскрипторска функција на Транскриптор за да ги претворат гласовните аудио фајлови во пишан текст за белешки за предавања, дисертациска диктација и др. Ниту едно од вашите вредни времиња не треба да се потроши рачно препишувајќи ги вашите снимки од предавањата – кажете збогум со деновите на правење брзи белешки на час и работат попаметно, а не потешко.

Да го направиме новинарството ветер

Транскрибирањето на интервјуа може да биде долг и досаден процес, но Transkriptor го прави лесно транскрибирањето на вашиот аудио фајл на текст за да можете да го напишете тоа наградувано парче новинарство со леснотија. Едноставно качете го вашиот датотека за снимање на аудио и бидете спремни за уредување за неколку минути. Ако ја имате внатрешната внатрешност која ќе го разнесе капакот на скандал, не чекајте да ги запишете вашите мисли или да го интервјуирате вашиот извор: користете го Android и iPhone апликации за веднаш да го конвертирате вашиот гласовен запис, за да не се изгуби витална информација во размената.

Диктирај оди.

Диктирајте во тек со нашите Android и iPhone апликации, совршени за професионалци или креативци. Имаш идеја за следното поглавје? Што ќе кажеш за совршениот текст за твојата следна хит песна? Зборувајте директно во апликацијата и транскрибирајте го аудиото на текст со леснотија каде и да сте.

Видео претплатници направени едноставни

За медиумските типови кои произведуваат видео содржини, рачно транскрибирањето на видео датотеките за титлови може да биде тешко, што значи дека пропуштате витален маркетинг ритам или можност за промоција. Tranksriptor го олеснува производството на точни претплати за вашиот видео фајл на преку 100 јазици, така што можете да го пласирате вашиот бренд или производ со стил за потенцијалните муштерии низ целиот свет.

Забелешките на случајот се одржуваат

Адвокатите со огромни досиеја за случајот ќе го знаат тедиумот на диктирање на говорот пред секретар или себеси, со рачна транскрипција која трае со часови или дури и денови. Со Transkriptor, претворањето на аудио во текст трае само минути, така што вашите клиенти можат лесно да се одморат знаејќи дека ги имате сите забелешки кои ви се потребни за да го добиете случајот. Избричи ги часовите од работното оптоварување кога го претвораш аудиото во текст со Transkriptor.

Поврзани статии

Често поставувани прашања

Со Transkriptor, ќе го добиете вашиот 99% точен текстуални датотеки во рок од неколку минути, додека други алатки за аудио транскрипција може да потраат часови за да го испорачаат вашиот транскрипција за снимање на аудио за преземање, а аудио квалитетот можеби не е до гребење.

Регистрирајте се бесплатно, а потоа претплатете се за хонорар 4,99 долари месечно за една година претплата. Овој ценоплан вклучува 5 часа транскрипција месечно (ресетирање на користењето секој месец), можност за надградба или намалување на било кој друг годишен план во било кое време, и се наплаќа само еднаш годишно по целокупна наплата од 59,95 американски долари.

Транскрипцијата е лесна како 1,2,3....4. Еве го нашиот чекор по чекор водич:
Прво, пријавете се со копчето 'Login' или 'Try It Free', каде ќе бидете поттикнати да продолжите со логирање со вашата Google или Facebook сметка или пријавување со вашата е-пошта.
Потоа, качете го вашиот фајл преку интуитивното табла. Фрлете го вашиот датотека на површината за влечење и пуштање, стави линк или снимајте аудио директно.
Провери го твојот мејл; Ќе бидете предупредувани кога вашата онлајн транскрипција ќе биде подготвена.
Користете го уредникот за богат текст на Transkriptor за да поправите мали грешки, а потоа симнете ја вашата датотека во каков формат сакате (SRT, TXT или Word).

ChatGPT е корисна алатка за многу професионалци, а јазичниот модел по OpenAI може да транскрибира аудио и видео фајлови во текст на преку 50 јазици. Сепак, не е забележан процент на точност и Transkriptor ќе го испорача вашиот датотека без оглед на квалитетот на аудиото со точност до 99% на над 100 јазици.

Google Translate може да го транскрибира гласот на текст со аудио снимка и потоа ќе го претвори во текст на вашиот претпочитан јазик. Оваа бесплатна алатка ви овозможува да зборувате во апликацијата и автоматски ќе ги транскрибирате вашите зборови на до 10 јазици.

Сподели пост

Говор на текст

img

Transkriptor

Конвертирајте ги вашите аудио и видео фајлови во текст