Изборот на најдобриот софтвер за говор во текст е многу потешко отколку што може да изгледа. Иако нешто како вградената функција на вашиот паметен телефон е во ред за секојдневна употреба, треба да барате на друго место за покомплицирани транскрипции.

Во оваа статија, ќе ги разгледаме работите што треба да ги земете предвид при изборот на најдобрата услуга за говор во текст за вашите потреби.

Што е говор во текст?

Говорот во текст е едноставно уште еден начин да се каже транскрипција . Ова е процес на претворање на аудио датотека (како снимка од интервју) во текстуален документ.

Во модерна смисла, ние го користиме терминот говор во текст главно за да се однесуваме на работите што ги правиме на нашите паметни телефони. Сепак, тоа не е нова идеја, бидејќи секоја форма на аудио транскрипција е конверзија од говор во текст.

Личност која го бара најдобриот сервис за говор во текст
За што луѓето ги користат услугите од говор до текст?

Конвертирање на датотека за говор за интервју во текст
Креирање преводи за видео
Судски или правни записници
Претворање на снимката од предавање во белешкиhandshake

Најдобрата платформа за говор во текст ќе ги направи сите овие работи лесни и удобни. Идеално, исто така треба да произведе текстуална датотека на која ѝ треба малку уредување од ваша страна.

Како да се избере најдобрата услуга од говор во текст

Значи, што треба да бараме при изборот на најдобриот софтвер ? Па, тоа зависи и од вашите потреби и од квалитетот на услугата. Размислете за следните точки кога барате да го конвертирате говорот во текст преку Интернет.

1. Вашата цел

Првата важна работа што треба да ја земете во предвид е што ви треба од услугата. Иако може да биде очигледно, не сите услуги ги даваат истите резултати.

На пример, ако го претворате снимањето на интервју во текстуална датотека, нешто како временски печати е од витално значење. Не сите онлајн услуги за говор во текст го нудат ова.

Но, ако креирате видео преводи или препис на објавата, можете да бидете малку порелаксирани со функциите на услугата. На крајот на краиштата, нема да ви требаат временски печати ако се работи за преводи, дури и ако имате повеќе од еден звучник.

2. Точност

Точноста е веројатно една од најважните работи при изборот на најдобрата услуга за говор во текст. Помалата прецизност значи дека треба да работите повеќе со уредување на датотеката откако ќе се конвертира.

Вреди да се напомене дека никогаш нема да најдете онлајн услуга за говор во текст со 100% точност. Значи, ако видите некој што го тврди ова, одете на друго место. Постојат многу фактори кои влијаат на точноста, вклучувајќи ја јачината на звукот и квалитетот на звукот.

Друг голем фактор е интелигенцијата на услугата. Конвертор на говорна датотека во текст користи вештачка интелигенција за да одлучи што се зборува и од кого. Дури и најинтелигентните платформи се збунуваат поради зборовите што звучат исто, како што се слушај и овде.

Најдобрите услуги за говор во текст ќе понудат до 99% точност. Побарајте некој што вели дека може да испорача 80% точност или повеќе, бидејќи тоа е знак дека е реален за неговата услуга.

3. Леснотија на користење

Повеќе од сè, најдобрата услуга за говор во текст треба да биде лесна за употреба. На крајот на краиштата, ако треба да потрошите часови работејќи што да правите, можеби и самите сте ја напишале датотеката.

Но, како да одлучиме што е лесно за користење? За среќа, ова е прилично лесно да се реши.

Прво, конвертирањето на вашата говорна датотека во текст треба да биде исто толку едноставно како што е прикачување на веб-страница. Најдобрите услуги ќе ви овозможат да го направите ова користејќи различни формати на датотеки. Побарајте ги оние што нудат mp3, mp4 и wav, но исто така и WebM и FLAC.

Следно, конверзијата треба да трае само неколку минути. Се разбира, ова зависи од големината на датотеката, но не треба да чекате денови за да произведе текстуална датотека.

Потоа, тука е фазата на уредување. Како што споменавме, ова ќе го правите дури и на најдобрите услуги, па немојте да мислите дека можете да го избегнете. Ниту една услуга не е 100% точна и ќе треба да ја лекторирате текстуалната датотека.

Но, како го правите ова прави разлика. Идеално, услугата треба да има онлајн уредувач на текст, што ќе ви овозможи да ги направите потребните уредувања пред да ја преземете датотеката. Во оваа фаза, исто така треба да означи временска ознака на датотеката за да не мора да го правите тоа рачно.

Конечно, тука е преземањето на датотеката. Нема што многу да се каже за ова, освен што услугата за транскрипција треба да нуди различни формати. Во најмала рака ќе сакате Word, TXT и SRT.

4. Трошоци

Ништо добро не доаѓа бесплатно, а тоа важи и за онлајн услугите од говор во текст. Тоа, рече, не треба да биде скапо.

Избегнувајте бесплатни услуги бидејќи тие обично не се многу точни. Ако услугата е бесплатна, програмерите немаат многу поттик да ја подобрат.

Работен простор

Сепак, нема потреба да трошите многу пари на услуга за транскрипција. Побарајте некој што нуди бесплатен пробен период, за да можете да тестирате колку е добар. Не постои одредена цена за тоа што е прескапо, бидејќи тоа зависи од вашиот буџет.

Имајте на ум дека големите датотеки ќе бидат поскапи бидејќи има повеќе за препишување. Повеќето услуги ќе ја наведат нивната цена за минута, па искористете ја за да одредите колку ќе ве чини.

Не барајте повеќе за најдобра услуга од говор во текст

Ќе ви биде задоволство да знаете дека Transkriptor нуди сè што е наведено погоре, и повеќе! Стапката на точност е повеќе од деведесет проценти и можете да ја прилагодите датотеката користејќи го вградениот онлајн уредувач на текст.

Поддржува бројни јазици и е супер лесен за употреба. Само поставете ја вашата датотека, почекајте да се конвертира и потоа преземете го текстуалниот документ. Навистина е толку лесно!

Уште подобро, со стапка од 0,004 евра во минута, тоа е многу поевтино од конкуренцијата. Како таков, тоа е одличен избор за големи и мали датотеки бидејќи нема да трошите многу пари во секој случај.

Конечно, нудиме бесплатен пробен период за вашата прва аудио транскрипција. Тоа е затоа што сме толку уверени дека ќе мислите дека ја нудиме најдобрата услуга што ќе се вратите за повеќе!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.